Scurt Istoric

Istorie Decembrie 7, 2014

Sfânta Biserică din satul Cordun este construită din piatră şi cărămidă, acoperită cu tablă. Biserica are formă de corabie – cruce şi a fost construită de fostul arendaş al moşiei Flămânzi Iancu Haret, fratele ministrului Haret reformatorul Şcolii Române.

Biserica s-a zidit în anul 1878, 24 iunie.

Iancu Haret era primar pe atunci şi la îndemnul mătuşii sale, Catinca Căminaru, a zidit acest locaş pentru a-şi ispăşi păcatul de a fi dislocat satul Jorodlea (Jorovlea) din pădurea Ţiganca şi la mutat pe pârâul Miletin,  Copălăul de astăzi, Biserica rămânând în pădurea Jorodlea.

Iancu Haret ajutat cu bani de mătuşa sa, a ridicat această bisericuţă cu catapeteasma aceleia din Jorodlea, închinând-o Sf. Lazăr şi Sf. Ioan Botezătorul, cu menirea de capelă în jurul căreia s-a mutat cimitirul de la Biserica Sfântul Nicolae din Flămânzi.